Geotermálna energia – energia zadarmo z hlbín Zeme

Geotermálna energia pochádza z horúceho jadra Zeme. Technicky vzaté to nie je obnoviteľný zdroj, no tým, že zásoby takejto energie sú prakticky nevyčerpateľné, ju s pokojom medzi obnoviteľné zdroje môžeme zaradiť.

Využívanie horúcich prameňov sa datuje už do praveku a ich využívanie s rozvojom civilizácie narastalo. Najčastejšie sa používala na relaxačné a vykurovacie účely. Dokonca aj zvieratá ako sú opice, dokážu využívať takéto pramene na zohriatie sa vo veľkej zime.

SnowMonkeys-Main

Na Slovensku sa nachádza vyše 20 oblastí, kde je možné potenciálne využitie geotermálnej energie. Najčastejšie sa stretávame s použitím takejto energie na vykurovanie skleníkov či kúpalísk. Využívanie takejto energie však prináša aj viaceré možné komplikácie, a tak na Slovensku nájdeme len niekoľko lokalít, kde takúto energiu využívajú.

Výroba elektriny z geotermálnej energie je veľmi náročný a nákladný proces, ktorý naráža na mnohé komplikácie. Je pravda, že samotná energia je „zadarmo“ no náklady, ktoré vznikajú pri výrobe takejto energie sú pomerne veľké.

Ani vplyv na životné prostredie rozhodne nie je bezvýznamný. V oblasti výroby sa kvôli odčerpávaniu významne zvyšuje riziko zemetrasení. Takisto sa zvyšujú riziko nestability pôdy a zeme. Pokojne sa môže stať, že sa z ničoho nič v blízkej oblasti elektrárni prepadne zem a vznikne kráter. V takom prípade sa do ovzdušia môžu uvoľňovať rôzne zdraviu škodlivé alebo výbušné plyny, čo môže byť pre okolie veľmi nebezpečné.

Významným problémom pri geotermálnej elektrárni je riziko zníženia výdatnosti vrtu. Musia sa urobiť dôsledné štúdie ešte v čase plánovania, či vrt dokáže poskytovať dostatok energie. No ani vtedy nie je všetko isté. Môže sa stať, že buď vplyvom zemetrasenia, či prepadom zemskej kôry vrt jednoducho zanikne. V takom prípade by investícia do takej elektrárne prišla veľmi draho.

Pri prevádzke takejto elektrárne vznikajú ďalšie komplikácie aj na samotných technologických zariadeniach. V dôsledku silnej mineralizácie bývajú časti elektrárne často zanesené a musia sa čistiť alebo vymieňať, čo samotnú výrobu energie význame predražuje.

MATSUKAWA_Geothermal_power_station_IwateJAPAN

No najväčšou nevýhodou je špecifickosť lokality. Pri klasických elektrárňach (atómové, tepelné) je možné postaviť ich (takmer) všade, podobne aj pri slnečných či veterných elektrárňach s ohľadom na niektoré špecifikácie. Pri geotermálnej energii je lokalita presne daná a nemenná. A to znamená, že výroba elektrickej energie z tohto zdroja je prísne vymedzená a je jasné, že mnohé štáty v súčasnej dobe ani keby chceli, tak realizovať výstavbu takejto elektrárne na svojom  území nemôžu.

Využitie geotermálnej energii v budúcnosti je otázne. Určite krajiny ako Island sa jej ďalej budú pridržiavať, keďže tam je tohto zdroja dostatok, no masové využívanie určite nenastane. Výhodou takéhoto spôsobu výroby elektriny je, že energia je „zadarmo“. Nevýhoda sú veľké vstupné a prevádzkové náklady, obmedzenosť lokality a takisto mierne negatívne vplyvy na životné prostredie, ktoré sa však dotýkajú len okolia elektrárne rádovo v okruhu niekoľkých kilometrov.

Zdroje:

http://www.thebluedotpost.com/wp-content/uploads/2014/04/How-Things-Work-Geothermal-Energy-740×489.jpg

http://www-tc.pbs.org/wnet/nature/files/2014/09/SnowMonkeys-Main.jpg

http://oenergetice.cz/domains/oenergetice.cz/wp-content/uploads/2015/06/MATSUKAWA_Geothermal_power_station_IwateJAPAN.jpg

Geotermálna energia – energia zadarmo z hlbín Zeme
Hodnotenie článku
About The Author

Matej Mensatoris

Zaujímam sa o všetko čo sa deje okolo mňa. Chcem vedieť ako fungujú rôzne mechanizmy, súvislosti, no tiež ako funguje spoločnosť a ľudia. Milujem prírodu a obdivujem jej krásu každý deň. Mám rád písanie, cestovanie a výborné jedlo.

Leave A Response

* Denotes Required Field