Biomasa – ekologická voľba alebo veľký biznis?

Energiu z biomasy ľudstvo využíva od doby, kedy naši pradávni predkovia prvýkrát objavili oheň. Drevo sa stalo všestranným materiálom poskytujúcim okrem výroby nástrojov aj palivo, vďaka ktorému sa mohlo ľudstvo začať skutočne vyvíjať. Odvtedy sa stala biomasa vo veľkom využívaná a to niekoľko tisícročí až kým ju nepredbehla v 20 storočí ropa.

Energia z biomasy je obnoviteľná energia. Je určite nutné poznamenať, že biomasa nie je len drevo. Sú to aj rôzne časti rastlín, ktoré sa pestujú buď primárne na biomasu, alebo sú to odpady z poľnohospodárskej výroby. Ako príklad môžeme uviesť kukuricu, repku, cirok, pšenicu alebo aj konope.

biomasa-bm

I keď v minulosti to bežné až tak nebolo, teraz sa začína energia z biomasy využívať aj na komerčnú výrobu elektrickej energie. Idea je skutočne pekná. Dovezú sa odpady z poľnohospodárstva, slama alebo prípadne kazové drevo, to sa spracuje na štiepku a spáli v biomasovej elektrárni, ktorá z toho vyrobí elektrinu.

2-biomass02

Táto žiaľ idylická predstava naráža na krutú realitu. Do biomasovej elektrárne vďaka vysokým cenám za výkup takejto energie, sa prevádzkovateľom oplatí nakupovať bežné drevo, ktoré by mohlo mať iné využitie. Pri tom podmienky prevádzkovania takýchto zariadení takúto možnosť nepripúšťajú. Často tam končí aj zeleň v podobe kríkov, ktorá rastie pri cestách a to dokonca aj zeleň z miest. Skúste sa poobzerať po svojom okolí, určite nájdete miesta, kde ešte pred pár mesiacmi boli kríky a teraz sú spílené ako holorub. Biomasové elektrárne nepohrdnú ničím, veď kým sa im to oplatí a štát alebo príslušné dozorné orgány to nevidia alebo len prižmúria oči, tak dovtedy to budú robiť. A tak drevo, ktoré rástlo desiatky rokov skončí tam, kde by nemuselo a navyše potichúčky prichádzame aj o zeleň v mestách a popri cestách.

biomasa-elektraren-tasr

Každá biomasová elektráreň produkuje CO2 pri spaľovaní biomasy. V tomto prípade však biomasové elektrárne produkujú CO2 len to, ktoré obsiahla samotná rastlina počas svojho rastu aby sa kolobeh uzatvoril. Preto nemôžeme takéto elektrárne považovať, že by zásadne ovplyvňovali svojou výrobou obsah tohto skleníkového plynu v atmosfére.

Výroba energie z biomasy, najmä pre domácnosti v podobe výroby tepla má svoj význam a ešte dlho aj bude mať. Aj v modernej dobe sa často, najmä na dedinách obyvatelia spoliehajú na kúrenie drevom a tiež sú stále v obľube aj klasické kozuby so svojim nezameniteľným čarom ohňa, ktorý človeka fascinuje už od praveku.

03-veselsky-big-image

No výroba elektrickej energie pomocou biomasy prináša aj negatívne vplyvy na životné prostredie. Masové odlesňovanie a to že v biomasových kotloch končia zdravé stromy vrhá na tento spôsob výroby elektriny negatívny tieň. Takisto tomu napomáhajú aj výhodné výkupné ceny energie.

Nabudúce si napíšeme niečo o ďalšom obnoviteľnom spôsobe výroby elektrickej energie a to pomocou veterných turbín. Uvidíte, že aj v tomto prípade aj tento na prvé počutie veľmi ekologický spôsob výroby energie, až taký čistý nie je.

Zdroje:

http://topolcany.dnes24.sk/topolcianska-elektraren-na-biomasu-s-mastnou-pokutou-spalovala-zakazane-drevo-206469

http://img.topky.sk/mojdom/big/28413.jpg/biomasa-bm.jpg

http://topolcany.dnes24.sk/images/photoarchive/sized/700/2015/05/26/biomasa-elektraren-tasr.jpg

http://www.technologie.estranky.sk/img/picture/13/1749246_vojany-elektraren-biomasa.jpg

http://static.asb.sk/buxus/images/cache/650xXXX/fotogaleria/fotogalerie/tzb/obluba_kozuba_fotoalbum/03-veselsky-big-image.jpg

 

Biomasa – ekologická voľba alebo veľký biznis?
Hodnotenie článku
About The Author

Matej Mensatoris

Zaujímam sa o všetko čo sa deje okolo mňa. Chcem vedieť ako fungujú rôzne mechanizmy, súvislosti, no tiež ako funguje spoločnosť a ľudia. Milujem prírodu a obdivujem jej krásu každý deň. Mám rád písanie, cestovanie a výborné jedlo.

Leave A Response

* Denotes Required Field