Diplomová práca, bakalárska práca, či semestrálna práca? Si študent, či študentka a tieto slová ti rezonujú v ušiach dosť často však? Určite máš nervy už len pri vyslovení týchto slov, možno si hovoríš „ja nevjem uš“, alebo si už v ťažkom stave, v ktorom osciluješ medzi svetom skepsy a beznádeje. Každopádne, ti už asi ide drbnúť v hlave keď musíš niečo písať – super! Som rád, že práve teraz čítaš tento článoček, kde ti nepoviem až také hot top tipy, no ukážem ti zaujímavý prístup k tomu, ako sa môže stať písanie akejkoľvek práce kopu zábavy.
Pravdepodobne mi dáte za pravdu, že mnoho študentov má s písaním prác dosť veľký problém – niežeby nevedeli písať, no nemajú na to čas a hlavne majú iné priority. Veď komu by sa aj chcelo písať, či tvoriť a spájať ultramegabombašpica slovné hračky dokopy, keď voľnočasové aktivity si vyžadujú tiež nejakého kreatívneho ducha. A keďže ja som človek mäkkého srdiečka a osobne chápem tento preukrutný problém s časom a prioritami, rozhodol som sa napísať článoček z mojej dlhoročnej študentskej praxe nehehe.
Veď komu by sa aj chcelo písať, či tvoriť, ba dokonca spájať ultrapremúdrelé slová dokopy, keď voľnočasové aktivity si vyžadujú tiež nejakého kreatívneho ducha. Tak teda, ako napísať diplomovú prácu a nezblázniť sa pri tom, ba naopak, ako sa pri tom neskutočne dobre zabaviť a zažiť kopec dobrodružstiev? Prečítajte si mojich Top 5 rád.
Tip č.1 Urči si začiatočný deň +1
Čo znamená +1? Predsa potrebuješ deň, hoc aj dva na prípravu, čiže keď si určíš začiatočný deň, kedy sa ideš venovať práci, počítaj s tým, že reálne sa do toho pustíš až na ďalší deň. Dôvod je jednoduchý – nemôžeš začať bez riadnej psychickej prípravy, čo zahŕňa úplný oddych a radovánky (alkohol a iné veci, ktoré ti navodia pohodu sú viac než vítané 🙂
Pamätaj, príprava a psychická pohoda sú kľúčovými faktormi, ak chceš pri tvorbe práce zabaviť a nie zblázniť. Nezabudni – neber sa tak vážne a dopraj si kľud, potom to pôjde ako po masle.
Tip č.2 Daj si výzvu a vymysli systém odmeňovania sa
Prvou tvojou úlohou nebude otvoriť google a hľadať informácie k tvojej práci, ale definovanie výzvy a systému odmeňovania. Poďme sa na to v skratke pozrieť. Výzva je niečo čo v tebe vyvolá motivačný efekt a počas celej tvorby a písania táto výzva slúži na tvoje vlastné prekonávanie sa a „hecovanie“, lepšie povedané – na nakopávanie tvojej krásňučkej prdelky.Toto dám, aj keby z neba traktory padali…
Musíš si definovať správnu výzvu, ktorá ti bude motorom – napríklad – túto prácu napíšem za 21 dní a keď to zvládnem odmením sa formou… A tu nastáva druhá tvoja povinnosť – zadefinovať si odmenu, ktorú si dopraješ po dokončení. Môže to byť kúpa nejakej veci, alebo adrenalínový zážitok, či deň vo wellness svete. Kreativite sa medze nekladú. Upozorňujem však na to, že to musí byť k*rva dobrá odmena, aby keď splníš výzvu, nevyšlo na zmar tvoje snaženie. Dopraj si na to 1-2 dni.
Tip č.3 Stanov si plán a začni s prieskumom
„Mám svoj plán a na ňom zakladám…“ ako hovorí silná skupina Kontrafakt – zober si to prosím k tvojmu srdiečku a príjmy fakt, že ak sa chceš zabaviť pri tvorení práce musíš mať plán toho, čo chceš každý deň urobiť a hlavne ako sa chceš každý deň odmeniť (hoc len maličkosťou, alebo kľudne aj poldennou relaxáciou v masážnom salóne ako to bolo v mojom prípade). Plán je dôležitý, preto nepodceňuj jeho vypracovanie hoc aj počas dvoch dní.
Ak už máš plán hotový, neostáva ti nič iné ako na pár dní zmeniť povolanie zo študenta na analytika, štatistika a prieskumníka v oblasti o ktorej píšeš. Žiaľ je to smutné a veľmi bolestivé, no je to podstatné – avšak práve preto musíš mať perfektne vyšperkovaný systém denného odmeňovania. Vtedy je to skutočne zábava 🙂 Najmä keď sa odmeníš hneď z rána a potom je celý deň krajší (odmena v tomto prípade aspoň 1dcl whiskey Jameson + vodná fajka).
Tip č.4 Sadni si na prdel a začni ťukať do klávesnice
Áno a sme si podstate – písanie, písanie, písanie, ctrl+c, ctrl+v… všetky tieto náročné IT činnosti ťa čakajú, avšak nezúfaj, mám pre teba riešenie… Nezačínaj skôr ako o 10:00 ZULU času, radšej si od 9:00 do 10:00 pozri jednu časť (no dobre, dve časti) tvojho obľúbeného seriálu. Dôvod je ten, aby si bol/bola v pohode a nie v strese. Často je problém v tom, že keď sadneš pred PC nevieš čo písať. Teraz ti prezradím úplne hot-top trik ako sa s tým popasovať. Jednoducho začni písať to, čo máš teraz v hlave – to znamená myšlienky a smelo trieskaj jednú cez druhú. Rúbkaj, trúbkaj, neboj sa…
Pointa spočíva v uvoľnení tvojho kreatívneho ďzina z flaše, kde po určitom čase budeš vedieť veľmi presne zamerať tok myšlienok do zmysluplných a odborných pojmov, či slovných súvetí v tvojej oblasti. Ak tvoje problémy s písaním pretrvávajú aj naďalej, nasleduje hot-top trik číslo 2. Musíš použiť obľúbenú metódu umelcov a spisovateľov – kreatívny pohárik (ukážka je vyššie vo videu). Z vedeckého hľadiska, ak si človek „hrkne“ nejde o opitie sa, ale o uvoľnenie vnútorného potenciálu a kreativity, kde ak si v psychickej pohode, nastane rozviazanie myšlienok a začnú sa ti spájať na prvý pohľad nespojiteľné veci dohromady. A tá rýchlosť… uááá.
Tip č.5 Oslavuj a odmeňuj sa každý deň!
Najdôležitejšie pravidlo zo všetkých – aj keby sa deje, čo sa deje – oslavuj každý jedeň deň, ktorým si sa aspoň hodinkou pričinil k dokončeniu tvojej práce. Preto prizvukujem tip č.3 a jeho opodstatnenosť. Oslava, či odmena je niečo čo z psychologického hľadiska ulahodí tvojej osobe a hlavne egu, čím dosiahneš stav, kedy si spokojný s tým ako pokračuješ a keď máš fakt kvalitný systém odmeňovania zažívaš dennodenne kopec srandy, zážitkov, či dobrodružstiev.
Je to akési vrátenie všetkej energie, ktorú venuješ tvorbe a písaní práce v podobe určitej odmeny – ulahodenia tvojím zmyslom. Pokojne si dávaj výzvy každý druhý deň a následne sa odmeň riadnou dávkou zábavy, či dobrodružstva. Ver mi, toto sú zaručené a veľmi cenné rady. Pozri video a posúď sám/sama…
Bonusový tip level5000 (kúpiš pivo keď tento life hack využiješ)
Ach jáj… jasné že mám pre teba ešte niečo naviac. To by som nebol ja. Vys*er sa na všetky tipy vyššie a obráť sa na profesionálov z MAOi Inštitútu a oni ti pomôžu so všetkým – od kvalitnej výzvy, systému odmeňovania cez plán práce a písania až po bohémsku oslavu a záverečnú party. Napíš na institut@maoi.sk a informuj sa o možnostiach, aké ti nikto iný isto nedá. Teraz si uži moje krátke video.
Zhrnutie
Priatelia, v tomto článku mi išlo o to, aby som vám aspoň z časti priblížil ako napísať diplomovú prácu a nezblázniť sa pri tom (teda bárz akú prácu). Viem, že týmto provokačným článkom a videom budem mať veľa hejterov, ale aj veľa fanúšikov. Nejde mi o dehonestovanie písania prác, práve naopak,… ukazujem ako urobiť z nepríjemnej činnosti príjemnú a zábavnú. Všetko je to o zmene uhla podľadu na zaužívané nudné a nechutne pracné spôsoby ako písať vysokoškolské práce.
Prečo by sa nemohlo stať písanie a tvorenie bakalárskej, či diplomovej práce zábavou a nie len obyčajným kopírovaním, parafrázovaním textov z google, či kníh? Mohlo! Veľká vďaka patrí aj MAOi Inštitútu pre Digitálnych Nomádov, ktorý mne osobne pomáhal s celým plánom a obsahom diplomovej práce. Na margo veci a pre hejterov, ktorý si myslia a stále myslieť budú že toto sa nerobí, toto je nesprávne a neslušné – ľudkovia zobuďte sa, pretože tomu sa hovorí nekonvenčné myslenie nehehe a odvaha robiť niečo, čo nie je zvykom.
P.S.: Moja diplomová práca bola hodnotená známkou A a B, kde na štátniciach mi z princípu dali B, pretože to, čo som písal som reálne robil v praxi a mal som výsledky o tom, že to funguje. A áno, som pán inžinier, takže ak ma chce niekto hejtovať (poprosím jedine rovnocenných súperov, nech si vieme porovnávať výsledky), môže – moje výsledky hovoria jasnou rečou – písanie práce bolo pre mňa zábavou a dokonale som si to užíval.
P.S.2: Všetko záleží od toho, akú tému si vyberiete, preto sa vopred zamyslite, či si chcete zbytočne komplikovať život, alebo naopak – užívať si ho.
Leave A Response