Výroba elektriny a jej vplyv na životné prostredie

Všetci chceme mať čistú prírodu o tom niet pochýb. Keď sa pozeráme na malebné scenérie našej krajiny a sme fascinovaní jej krásou, asi nikto by nechcel, aby sa tam preháňali buldozéry a ťažké mechanizmy, ktoré by z našej krajiny dolovali a ťažili strategické suroviny. Našťastie máme na Slovensku mnoho lokalít, kde je príroda takmer nedotknutá a my sa ňou môžeme naďalej a nerušene kochať.

No už aj u nás boli pred nedávnom také tendencie, že by boli obľúbené rekreačné lokality napríklad v okolí Košíc a krásna čistá príroda, ktorá tam je, úplne prekopané v honbe vyťažiť zo zeme suroviny, ktoré by napokon skončili ako energia pre výrobu elektriny. Proti tomu sa však našťastie zdvihla verejnosť a hneď za ňou aj samosprávy a politici v snahe zabrániť ťažbe. To sa podarilo a aspoň nateraz príroda v okolí Jahodnej ostáva nedotknutá.

jahodna

Asi si všetci poviete ako dobre, že sa zdvihla vlna odporu proti ťažbe a ľudia neboli len pasívni diváci. Tiež si myslím, že Slovensko si svoju banícku minulosť užilo niekoľko storočí dozadu poriadne a do sýtosti, a tak by sme si mohli dať na chvíľu aj pauzu.

No ako všetko, aj toto má  svoju druhú stranu. Sme moderní ľudia, ktorí sa bez elektriny nezaobídeme a môžeme pokojne tvrdiť, že elektrická energia je pre náš každodenný život nevyhnutná. To ale neznamená, aby sme si nechali znetvoriť kvôli elektrine krajinu, čo sa však už deje…

Ak sa pozrieme na to, ako sa na Slovensku vyrába elektrická energia, zistíme, že je to najmä z jadra, potom pomocou vody, ďalej spaľovaním uhlia, plynu a biomasy, a v menšom zastúpení je to výroba elektriny zo slnka a vetra.

Všetky tieto spôsoby, akými môžeme vyrobiť elektrickú energiu, majú svoje plusy a mínusy a nedá sa povedať, ktorá z nich je lepšia alebo horšia, a to ani z pohľadu životného prostredia. Každá z týchto foriem výroby elektriny za sebou necháva jazvy na životnom prostredí a je jedno či sa bavíme o jadrovej energii, či o soláre.

V tejto sérii blogov by som vám chcel priblížiť ako každý spôsob výroby energie zasahuje do životného prostredia a ako ho mení a pretvára.

Na budúci týždeň začneme obnoviteľným zdrojom energie a spôsobom výroby elektriny, ktorý síce na Slovensku nie je dominantný, ale je vo veľkom rozšírený. Ide o vodné elektrárne, ktoré majú úžasný potenciál, no ich vplyv na životné prostredie môže byť väčší, ako by ste si možno mysleli. Čítajte nás aj nabudúce.

obr3

Zdroje k obrázkom:

http://www.greenpeace.org/slovakia/Global/slovakia/image/2006/9/jahodna.jpg

https://i.iinfo.cz/images/362/sxc-hu-elektrina-draty-energie-napeti-zapad-slunce-1-orig.jpg

http://www.atpjournal.sk/buxus/images/fotogaleria/

Výroba elektriny a jej vplyv na životné prostredie
Hodnotenie článku
About The Author

Matej Mensatoris

Zaujímam sa o všetko čo sa deje okolo mňa. Chcem vedieť ako fungujú rôzne mechanizmy, súvislosti, no tiež ako funguje spoločnosť a ľudia. Milujem prírodu a obdivujem jej krásu každý deň. Mám rád písanie, cestovanie a výborné jedlo.

Leave A Response

* Denotes Required Field