Venovať sa skôr škole alebo mimoškolským aktivitám?

I napriek tomu, že štýl vyučovania v školách sa za posledných pár desaťročí nejako výrazne nezmenil, na túto inštitúciu je zo strany rodičov stále kladený veľký dôraz. Ja mám výhodu tú, že tí moji chápu aj to, že rôzne akcie a školenia môžu byť nespočetne krát prínosnejšie, ako dranie školských lavíc.

Začal by som faktom, že nie je školenie ako školenie. Niektorým chýba podstata, organizácia či reálna hodnota. Tak je tomu ale pri všetkom. No a potom sú tu logicky eventy s veľkým E, ktoré sú natrieskané zaujímavými ľuďmi, aktivitami a odchádzaš odtiaľ s pocitom, že si znova o niečo ďalej.

Ja som takýchto udalostí zažil už viac, niektoré boli, ako hovorím, slabšie, iné mi skutočne dali viac, ako by som dostal v škole. Ktorých bolo viac? Pravdepodobne tých dobrých. Z tých lepších som si odniesol neuveriteľne veľa zážitkov, nové kontakty, schopnosť spolupracovať v skupine či niesť zodpovednosť za to, čo spravím.

Pokiaľ si ešte nič podobné nevyskúšal a zaujal som ťa, smelo do toho. Jediný problém, ktorý by ti mohol stáť v ceste by mohli byť rodičia, ktorí možno stále žijú vo svete, v ktorom je škola jediná vec, ktorú potrebuješ. V tom prípade si teda nájdi niečo, čo bude cez víkend. Potom sú dôležité už iba tvoje priority. Trénovať svoju pečeň a dáviaci reflex alebo svoju hlavu a schopnosti?

Týmto článkom nechcem podceňovať školu ani podkopávať autority učiteľov. Škola je dôležitý štart do života a na ďalší rozvoj je zväčša potrebná. Nie je to ale všetko, na čom záleží. Čo tak brať svoj vysnívaný život ako určitý cieľ. Škola je cesta, po ktorej sa za týmto cieľom dostaneš. Rôzne mimoškolské aktivity sú v tomto prípade odpočívadlá, pumpy či malé obchodíky s potravinami, ktoré ti popri tejto ceste pomôžu a dodajú energiu.

 

 

Venovať sa skôr škole alebo mimoškolským aktivitám?
Hodnotenie článku
About The Author

Viktor Šmidák

Mladý chalan, ktorý popri škole stíha všetko, okrem školy. Baví ma presadzovanie samého seba či už v tíme alebo v úlohe jednotlivca. Rád si o sebe myslím, že som trošku iný ako ostatní, čo by som rád dokázal, nebyť mojej lenivosti a silne vyvinutej slabej vôle. Moja záľuba v písaní pramení z viery, že si druhá strana rada vypočuje môj názor.

Leave A Response

* Denotes Required Field