O Kremničke, ako o mieste obrovskej tragédie

Deviata Bystrická Hodinka

O Kremničke, ako o mieste obrovskej tragédie, ale aj o iných zaujímavostiach tejto obce, sa dozviete na ďalšej Bystrickej hodinke. Už DESIATY krát pozývajú organizátori na zaujímavé stretnutie s históriou známe pod názvom Bystrická hodinka.

Tentokrát bude témou stretnutia história niekdajšej samostatnej obce, ktorá je dnes už mestskou časťou – obce Kremnička. O podrobnostiach z jej zaujímavej histórie nám porozpráva p. Marcel Pecník, a to vo štvrtok 20. októbra 2016 o 18:00 v Reštaurácii Národný dom.

„Ako hovorí názov národopisnej monografie vydanej o Kremničke v roku 2014, Kremnička bola vždy miestom života i pamäti. Kniha bola slávnostne uvedená 5. 11. 2014, presne na 70. výročie tragédie – fašistického vraždenia pri obci. Vtedy Nemci a slovenskí gardisti zastrelili spolu 747 mužov, žien a detí, ktorých telá skončili v protitankových zákopoch. Ich smrť bola trestom za účasť alebo napomáhanie protifašistickému odboju.

Išlo o najmasovejšie zdokumentované vraždenie počas druhej svetovej vojny na území Slovenska, ktoré smutne preslávilo obec. Pri mieste masakry, v ktorej nezahynuli len Slováci, stojí dodnes, žiaľ už menej viditeľný, ale predsa – pamätník obetiam od známeho architekta Dušana Jurkoviča.

O niekoľko dní (presne 5. novembra) si opäť pripomenieme, tentokrát už 72. výročie tragickej udalosti. Treba pamätať na všetko dobré z histórie, učiť sa a inšpirovať, tiež ale treba pripomínať aj to zlé tak, aby to ostalo len v spomienke a viac sa neopakovalo…“, pozval na Hodinku prednášajúci Marcel Pecník.

Bystrickú hodinku už od novembra 2015 pravidelne organizujú OZ Banskobystrický okrášľovací spolok a MAOi Inštitút pre Digitálnych Nomádov. Cieľom podujatia je pravidelné stretávanie sa Banskobystričanov, milovníkov histórie nášho mesta, s odborníkmi – historikmi, archeológmi alebo pedagógmi a rozprávanie sa o zaujímavostiach, o ktorých možno málo tušia. Po prázdninách podujatie zmenilo priestor a „presťahovalo sa“ do Reštaurácie Národný dom, kde zostal „kaviarenský štýl“ podujatia zachovaný.

„Zmenou priestoru sme nadšení a veľmi sa tešíme na novú spoluprácu, pretože sme cítili, že podujatie typu Bystrická hodinka si zaslúži spojenie s historickým a noblesným priestorom, akým Národný dom nepochybne je“, uviedla Diana Javorčíková z Banskobystrického okrášľovacieho spolku.

Desiata Bystrická Hodinka plagát

Projekt Bystrická Hodinka plagát

Organizátori pozývajú všetkých milovníkov histórie, ako aj tých, ktorí chcú stráviť príjemné chvíle so svojimi priateľmi a dozvedieť sa pritom veľa zaujímavostí, na deviatu Bystrickú hodinku, ktorá sa bude konať
20. októbra o 18:00 v reštaurácii Národný dom

Ako vždy, aj teraz bude VSTUP VOĽNÝ.

Program nasledujúcich prednášok, informácie o podujatí aj o organizátoroch si môžete prečítať aj na web stránke www.bystrickahodinka.sk

O Kremničke, ako o mieste obrovskej tragédie
Hodnotenie článku
About The Author

Lukáš Franko

Kreatívec s kopou nápadov v hlave, ktorý kreslí myšlienkové mapy. Pomáha ľuďom premeniť ich nápad na projekt a podnikanie. Navrhuje, vizualizuje a realizuje mapu digitálnych stratégií zameraných na sociálne média. Jeho poslaním je inšpirovať druhých, aby robili to, čo ich baví, boli sami sebou a nechali si za to platiť.

Leave A Response

* Denotes Required Field