Májová Bystrická hodinka šla po stopách mestských hradieb, bášť a brán

Májová Bystrická hodinka_Titulný obrázok

Projekt Bystrická hodinka sa teší veľkej obľúbenosti medzi obyvateľmi Banskej Bystrice. Pointou tohto projektu sú pravidelné stretnutia fanúšikov histórie, aj ľudí, ktorí sa chcú dozvedieť o Banskej Bystrici niečo nové. Prednášky sú pre verejnosť bezplatné a účelovo smerované do priestorov kaviarne, resp. baru, aby si naši hostia mohli užiť Bystrickú hodinku pri chutnej káve, či pri niečom odvážnejšom. Avšak tentokrát bolo všetko inak.

Májové podujatie Bystrická hodinka sa milí priatelia konalo priamo v teréne – vrátili sme sa do dôb, kedy mesto Banská Bystrica malo mestské hradby, majestátne opevnenie a niekoľko bášt. Poviem vám, bolo to historické dobrodružstvo zažité na vlastnej koži, keďže sme mali jedinečného odborníka na históriu mesta Banská Bystrica. Dozvedeli sme sa koľko bášt sa nachádzalo na území nášho mesta, koľko bolo vstupných brán cez mestské opevnenie a mnoho ďalších zaujímavých informácií.

Všetci dobre poznáme známu vetičku „do tretice všetko dobré“ a preto sme opäť spojili podujatie Bystrická hodinka s odborníkom na slovo vzatým – Mgr. Jozefom Ďuriančikom, ktorý pozná Banskú Bystricu ako len málokto. Tohto renomovaného odborníka sme mali česť spoznať už na dvoch predchádzajúcich podujatiach, kde nám profesionálne a zanietene opisoval dobu Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnostikde snáď každého zaujal údaj, že Thurzovsko – Fuggerovská spoločnosť mala vo svojom najväčšom rozmachu hodnotu v prepočítaní na dnešné pomery ťažko uveriteľný 1 trilión eur. 

jová Bystrická hodinka, v poradí už siedma, bola iná práve preto, lebo sa dejisko podujatia bolo samotné centrum Banskej BystriceTémou siedmej Bystrickej hodinky bol protiturecký odboj, mestské opevnenie a bašty. Počas putovania bystrickými ulicami sme sa spoločne vydali po stopách kedysi dobre známeho a neoblomného mestského opevnenia. Začiatok bol na malom amfiteátri pri pamätníku SNP, kde bolo povedaných pár slov na úvod.

Májová Bystrická hodinka 1

Nasledovalo historické putovanie podľa mapky, ktorú dostal každý účastník, či skupinka ľudí. Postupne sme prechádzali významné historické body mestských hradieb, ktorými boli bašty a brány na vstup do samotného centra mesta. Šli sme po stopách, kde kedysi v minulosti stálo mestské opevnenie a účastníci tohto podujatia si do vopred vytlačenej mapky mohli zaznačiť polohu a zaujímavosti, či poznámky z fascinujúceho výkladu nášho prednášajúceho pána Ďuriačnika. Vznikla nám tak jedinečná pomôcka, podľa ktorej si budeme navždy pamätať, akú podobu malo niekdajšie opevnenie nášho mesta.

Májová Bystrická hodinka 2

Zámerne sme zvolili netradičnú formu, aby ľudia priamo v historickom jadre videli pamiatky, ktoré v Banskej Bystrici sú, pretože Banská Bystrica patrí medzi mestá, ktoré sú najvýznamnejšie z pohľadu kultúrnych historických pamiatok. Nakoniec je to mestská pamiatková rezervácia, na ktorej sa nachádza 303 národných kultúrnych pamiatok. Prekvapilo ma to, že ľudia boli veľmi rôznej vekovej štruktúry, to znamená, že takýchto podujatí sa väčšinou zúčastňujú seniori, no dnes veková štruktúra, hoci je pracovný deň, bola od tej 30 až do veku 70 rokov. Boli to pozorní poslucháči, mali aj otázky a nebáli sa ich položiť potom na konci stretnutia.

Jozef Ďuriančik

V závere tohto článku, by sme chceli poďakovať najmä všetkým účastníkom, nakoľko sme sa tešili hojnej účasti vyše 70 ľudí rôznej vekovej kategórie, z čoho máme skutočne veľkú radosť a myslíme, že video z podujatia, ako aj názory ľudí na samotný projekt Bystrická hodinka hovoria za všetko.

Veľmi sa mi to páčilo, nakoľko som nič podobné ešte v Banskej Bystrici neabsolvovala. Dozvedela som sa veľa nových a zaujímavých informácií. Celkovo hodnotím toto podujatie ako aj celý projekt Bystrická Hodinka pozitívne. Je to podľa môjho názoru dobrý projekt. Po prvej návšteve som spokojná.

Jana Vanyová

Májová Bystrická hodinka 3

Veľká vďaka patrí aj renomovanému odborníkovi na históriu mesta Banská Bystrica – Mgr. Jozefovi Ďuriančikovi, bez ktorého by táto netradičná Bystrická hodinka nebola takou úžasnou, ba priam fascinujúcou ukážkou dnes už neviditeľných mestských hradieb, ako aj opevnenia. Čo na tento projekt hovorí samotný prednášajúci si môžete prečítať nižšie.

Tomuto projektu som sa ako lektor dostal nenásilnou formou a oceňujem to, že mladí ľudia sú ochotní v súčastnosti obetovať svoj voľný čas v prospech dobrej veci, ktorá nebola pre mladých ľudí vždy tradičná a dnes sa ukazuje, že to čo hovorili kedysi naši starci, že tá naša mládež nestojí za nič – nie je to pravdivá vec.

Jozef Ďuriančik

Ak by ste mali aj vy záujem zúčastniť sa Bystrickej hodinky, sledujte tento web, alebo náš facebook, kde dávame informácie o aktuálnom podujatí a rôznych zaujímavostiach, či novinkách. Neváhajte a pridajte sa k čoraz viac rozširujúcej sa komunite fanúšikov a odborníkov histórie mesta Banská Bystrica.

Organizátori pozývajú všetkých milovníkov histórie, ako aj tých, ktorí chcú stráviť príjemné chvíle so svojimi priateľmi a dozvedieť sa pritom veľa zaujímavostí, na ôsmu Bystrickú hodinku, ktorá sa bude konať 16.júna o 18:00 v bystrickom Šport bare na Dolnej ulici č.11. Ako vždy, aj teraz bude VSTUP VOĽNÝ.

Májová Bystrická hodinka šla po stopách mestských hradieb, bášť a brán
Hodnotenie článku
About The Author

Lukáš Franko

Kreatívec s kopou nápadov v hlave, ktorý kreslí myšlienkové mapy. Pomáha ľuďom premeniť ich nápad na projekt a podnikanie. Navrhuje, vizualizuje a realizuje mapu digitálnych stratégií zameraných na sociálne média. Jeho poslaním je inšpirovať druhých, aby robili to, čo ich baví, boli sami sebou a nechali si za to platiť.

Leave A Response

* Denotes Required Field