Jadrová energia – to najlepšie?

Posledným typom výroby elektriny, ktorému sme sa v blogu ešte nevenovali, je výroba energie pomocou štiepenia jadier atómov. Keď sa povie jadrová energia, takmer každému sa pred očami vynoria desivé zábery účinkov jadrovej zbrane, či najhoršia jadrová katastrofa na svete – výbuch v jadrovej elektrárni v Černobyle.

Ak teraz na chvíľu dáme stranou riziká výroba energie pomocou jadrovej energie je až prekvapivo čistá. Existujú nesporné výhody prečo je aj u nás tento spôsob výroby energie dominantný.

JE-Mochovce

Sme zvyknutí,  že pri používaní fosílnych palív dochádza k vypúšťaniu exhalátov do ovzdušia. To však v prípade výrobe energie z jadra nehrozí. Pri výrobe takejto energie nedochádza k emisiám napríklad známeho skleníkového plynu CO2, či iným splodinám, ktoré vznikajú pri spaľovaní fosílií. Jediné čo vidíme, že takáto elektráreň vypúšťa je vodná para stúpajúca z chladiacich veží, ktorá slúži na chladenie jadrového reaktora. Táto voda je samozrejme úplne neškodná a neobsahuje žiadne rádioaktívne prvky.

Laická predstava o jadrovej elektrárni je, že do okolia vypúšťa rádioaktívne prvky. To je samozrejme úplný nonsens. Oveľa horšie sú na tom klasické tepelné uhoľné elektrárne. Tie do okolia v porovnaní s jadrovou elektrárňou vypúšťajú neporovnateľne väčšie množstvo rádioaktívnych prvkov. Je to preto, lebo v uhlí sa prirodzene nachádzajú aj stopy rádioaktívnych prvkov, ktoré sa horením uvoľnia do ovzdušia.

Výroba energie z jadra je navyše veľmi efektívna a výnosná. Prevádzka elektrárne nie je až tak finančne náročná ako v prípade niektorých iných zdrojov, a tiež palivo, aj vďaka dobrým cenám uránu, sa drží na dobrej úrovni.

Gundremmingen_Nuclear_Power_Plant

Urán, teda palivo, ktoré vytvára jadrovú reakciu a tým dochádza k ohrevu vody, ktorá následne parou roztáča turbínu, v sebe koncentruje obrovskú silu. Veď len 1 kilogram uránu používaného v jadrových elektrárňach, dokáže vydať zo sebe energiu ako 20 ton uhla. Vďaka tomu vzniká tiež oveľa menšie množstvo odpadov.

Výroba energie pomocou jadra sa teda javí paradoxne ako veľmi ekologický spôsob výroby elektriny. Nič však nie je rúžové a v prípade jadra to platí dvojnásobne. Aj keď samotná výroba je efektívna a prírodu zásadne negatívne neovplyvňuje, existujú mnohé hrozby, ktoré vyplývajú z používania jadrových zariadení.

Aby sme si ale uvedomili skutočný dosah jadrovej energie na životné prostredie, v budúcom blogu si rozoberieme ako vzniká jadrové palivo a akú stopu zanechá na životnom prostredí a to až do bodu, kedy ho obsluha reaktora zasunie do aktívnej zóny.

zdroje:

http://oenergetice.cz/wp-content/uploads/2015/11/JE-Mochovce.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bb/Gundremmingen_Nuclear_Power_Plant.jpg

http://rvzmont.eu/files/gallery/86/full_chladiace_veze.jpg

Jadrová energia – to najlepšie?
Hodnotenie článku
About The Author

Matej Mensatoris

Zaujímam sa o všetko čo sa deje okolo mňa. Chcem vedieť ako fungujú rôzne mechanizmy, súvislosti, no tiež ako funguje spoločnosť a ľudia. Milujem prírodu a obdivujem jej krásu každý deň. Mám rád písanie, cestovanie a výborné jedlo.

Leave A Response

* Denotes Required Field