Bystrická hodinka sa po prázdninách vracia, avšak v nových priestoroch

Deviata Bystrická Hodinka

Po letnom oddychu sa hlási o slovo pravidelná udalosť, ktorá prináša poriadnu porciu zaujímavostí týkajúcich sa bohatej histórie mesta s názvom „Bystrická hodinka“, a to už po deviaty krát. Podujatie dobrovoľnícky organizujú Banskobystrický okrášľovací spolok a MAOi Inštitút pre Digitálnych Nomádov, a to od novembra minulého roku.

Ako prednášajúci sa už vystriedali viacerí známi historici, archeológovia, pedagógovia, Banskobystričania, ako napríklad p. Marta Mácelová, p. Tatiana Salajová, p. Jozef Ďuriančik, p. Vladimír Sklenka, p. Martin Kvietok, ktorí si pripravili zaujímavé prezentácie pre návštevníkov Bystrickej hodinky.

Septembrová Bystrická hodinka bude netradične nie v tretí štvrtok v mesiaci, ako býva zvykom, ale až 22.septembra o 18:00. Novinkou bude aj zmena priestoru, kde sa bude Hodinka konať – v priestoroch reštaurácie Národný dom.

„Zmenou priestoru sme nadšení a veľmi sa tešíme na novú spoluprácu, pretože sme cítili, že podujatie typu Bystrická hodinka si zaslúži spojenie s historickým a noblesným priestorom, akým Národný dom nepochybne je“, uviedla Diana Javorčíková z Banskobystrického okrášľovacieho spolku. „Zároveň vďaka ústretovosti ľudí z reštaurácie môžeme naďalej zabezpečiť bezplatné vstupné pre našich návštevníkov, ktorí, verím, že ocenia neformálne kaviarenské stretnutie s históriou pri kávičke alebo vínku“, dodala Javorčíková.

Na deviatu Bystrickú hodinku ako prednášajúci prijal pozvanie pán PhDr. Vladimír Sklenka, PhD. , ktorý rád porozpráva zaujímavosti z obce Svätý Jakub. Na čo sa môžu návštevníci deviatej Hodinky tešiť, prezradil sám prednášajúci:

„Dnešná mestská časť Jakub je súčasťou mesta Banskej Bystrice. V minulosti bol Jakub samostatnou obcou so svojimi dejinami. Návštevníci Bystrickej hodinky sa dozvedia o jej počiatkoch, prečo sa v minulosti nazývala Svätý Jakub, aké priemyselné podniky tu pôsobili. Samozrejme sa nezabudne ani na unikátny jakubský kostol. Zároveň sa dozvedia o živote tunajších obyvateľov, ako táto dedina v minulosti žila svojím životom –  o tom, že tu pôsobilo ochotnícke divadlo, dobrovoľný hasičský zbor, ale aj futbalový klub. Ľudia, ktorí v Jakube žili, ho milovali – dokreslia to aj autentické spomienky miestnych obyvateľov“, povedal Vladimír Sklenka.

Deviata Bystrická hodinka sa koná v rámci Týždňa dobrovoľníctva, ktorý je tradične organizovaný v celom Banskobystrickom kraji od 16.9.2016 do 22.9.2016.

Deviata Bystrická Hodinka

Deviata Bystrická Hodinka

Organizátori pozývajú všetkých milovníkov histórie, ako aj tých, ktorí chcú stráviť príjemné chvíle so svojimi priateľmi a dozvedieť sa pritom veľa zaujímavostí, na deviatu Bystrickú hodinku, ktorá sa bude konať
22. septembra o 18:00 v reštaurácii Národný dom
Ako vždy, aj teraz bude VSTUP VOĽNÝ.

Program nasledujúcich prednášok, informácie o podujatí aj o organizátoroch si môžete prečítať aj na web stránke www.bystrickahodinka.sk

Bystrická hodinka sa po prázdninách vracia, avšak v nových priestoroch
Hodnotenie článku
About The Author

Lukáš Franko

Kreatívec s kopou nápadov v hlave, ktorý kreslí myšlienkové mapy. Pomáha ľuďom premeniť ich nápad na projekt a podnikanie. Navrhuje, vizualizuje a realizuje mapu digitálnych stratégií zameraných na sociálne média. Jeho poslaním je inšpirovať druhých, aby robili to, čo ich baví, boli sami sebou a nechali si za to platiť.

Leave A Response

* Denotes Required Field