Aká bude budúcnosť? Budeme mať elektrinu zadarmo?

Pri pohľade do ďalekej budúcnosti je nám jasné, že súčasné spôsoby výroby energie nemôžu vydržať stovky rokov. Preto ľudstvo hľadá stále nové a nové možnosti ako by bolo možné získať energiu na výrobu elektrickej energie. Aj keď mnohí pokladajú za budúcnosť práve využívanie obnoviteľných zdrojov, iní svoju pozornosť zameriavajú najmä na zvládnutie fúzie jadier.

Jadrová fúzia je spojenie dvoch ľahkých atómov, najčastejšie vodíka, pri ktorom sa uvoľní veľké množstvo energie. Je to teda opačný proces ako sa využíva v jadrových elektrárňach, kde sa jadrá prvkov nezlučujú, ale štiepia sa.

Whatisfusion_2

Energiu fúzie jadier vodíka však ľudstvo dobre pozná a to jednak vďaka Slnku, kde neustále prebieha fúzna reakcia, ktorej výsledkom je pre nás svetlo a teplo, no ľudstvo pozná fúziu jadier vodíka aj skrz vodíkovú bombu.

hydrogen-bomb---facebook-and-storysize_647_010616120556

Kým bombu vyrobiť nie je „až taký problém“  vytvoriť udržateľný fúzny reaktor už problém skutočne je.

Po celom svete sa nachádzajú desiatky experimentálnych fúznych reaktorov, tzv. Tokamakov, dva dokonca môžeme nájsť aj v Českej republike. Ich cieľom je za pomoci silného magnetického poľa udržať v plazmu o teplote niekoľkých miliónov stupňov, ktoré by naštartovali jadrovú fúziu a tak produkovali energiu. To sa im síce podarí, ale len na veľmi malú chvíľu.

Tokamak_Esquematico

Osobne odhadujem, že skôr ako za 30-40 rokov nebude postavená žiadna elektráreň využívajúca fúziu a to je ešte optimistický pohľad.

Ak by sa to ale podarilo, znamenalo by to prielom v energetike, ale tiež by to malo veľmi pozitívny efekt životné prostredie. Využívanie fosílnych palív by sa mohlo zredukovať na minimum, čo by malo významný vplyv na životné prostredie. Vstupné suroviny by prakticky nestáli nič, keďže ich treba skutočne minimálne množstvo a sú ľahko  dostupné.

Bola by teda elektrina potom zadarmo? Pravdepodobne nie. Aj keď by surovina na výrobu energie bola zadarmo, stále je tu potreba distribúcie elektriny, ktorá aj v súčasnosti zhltne až polovicu nákladov na elektrinu.

Avšak ak by sa okrem fúzie zvládol aj bezdrôtový prenos elektriny a to aj na veľké vzdialenosti, možno by sa to napokon mohlo splniť a elektrina by bola skutočne zadarmo. A to by znamenalo novú etapu ľudstva, ktorá by zmenila svet na nepoznanie.

Zdroje k obrázkom:

http://fusionforenergy.europa.eu/understandingfusion/whatisfusion/Whatisfusion_2.jpg

http://chc.org.br/wp-content/uploads/2012/10/Tokamak_Esquematico.jpg

http://media2.intoday.in/indiatoday/images/stories/hydrogen-bomb—facebook-and-storysize_647_010616120556.jpg

http://wallpoper.com/images/00/24/59/19/tokamak-none_00245919.jpg

Aká bude budúcnosť? Budeme mať elektrinu zadarmo?
Hodnotenie článku
About The Author

Matej Mensatoris

Zaujímam sa o všetko čo sa deje okolo mňa. Chcem vedieť ako fungujú rôzne mechanizmy, súvislosti, no tiež ako funguje spoločnosť a ľudia. Milujem prírodu a obdivujem jej krásu každý deň. Mám rád písanie, cestovanie a výborné jedlo.

Leave A Response

* Denotes Required Field